جهت اطلاع از دوره های آموزشی و ثبت نام به بخش دوره های آموزشی مراجعه کنید... دریافت آخرین اخبار و اطلاعیه ها از طریق کانال تلگرام @simaronpardaz جهت دریافت اطلاعات در مورد نرم افزارهای شبیه سازی ترافیک عضو کانال @aimsun_next شوید
fjrigjwwe9r0ModuleOfPagesSetting:SettingValue
 

لزوم شبيه سازي حركت مسافرين در ايستگاه های قطار شهری

مدیریت شهری در حوزه ایستگاه ها و پایانه های حمل و نقل همگانی و مترو وظایف بسیاری  از جمله بهینه سازی و کنترل جریان های حرکت مسافری، ارتقاء سطح رضایت استفاده کنندگان و حفظ شرایط ایمنی برای تمام مسافران را بر عهده دارد. ظرفیت ترمینال ها و ایستگاه های مسافری باید با دقت کافی برآورده شده باشد تا حتی در ساعات شلوغی و نیز در موارد اضطراری بتواند شرایط امنی برای مسافرین فراهم آورده و مسافرین بتوانند به سرعت از تخلیه گردند.

سوال مهم این است که دقیقا چگونه می توان رفتارهای فردی و دسته جمعی مسافرین را با توجه به زیرساخت موجود مورد مطالعه قرار داد و نقاط گلوگاهی سیستم را در شرایط بحران شناسایی نمود. دستیابی به این اهداف چالش برانگیز مستلزم استفاده از ابزارهای تحلیل و شبیه سازی هوشمند حرکت جریان مسافری است که بتواند در فاز طراحی یک ایستگاه، از ظرفیت لازم برای قبول و تخلیه سریع مسافرین برخوردار باشد. امروزه از نرم افزارهای شبیه سازی حرکت مسافرین و عابرین پیاده، به طور گسترده ای در بسیاری از پروژه های بزرگ در دنیا و در بسیاری از محیط های عمومی و زیرساخت های حیاتی از جمله استادیوم ها، فرودگاه ها، ایستگاه ها و پایانه ها استفاده می گردد تا  چه در مرحله عملیاتی در ساعات پیک بکارگیری سیستم از ایجاد گلوگاه ها ممانعت بعمل آمده و همچنین در صورت رخداد حوادث و وقایع بحران سیستم از عملکرد مطلوب برخوردار باشد.

 
سطح مزوسکوپیک

سطح میکروسکوپیک

تکنیک شبیه سازی عابرین

شبیه سازی دینامیک عابرین پیاده، یک تکنیک شبیه سازی کارا برای مدل، تجزیه و تحلیل، بهینه سازی و نیز مصورسازی حرکت جمعیت عابر پیاده در زیرساخت های مختلف است که برای ایجاد و اجرای مدل های شبیه سازی ازدحام جمعیتی در زیرساخت های پیچیده بکار گرفته می شود و از آن می توان به منظور ارزیابی عملکرد سیستم در شرایط عادی، پیک تقاضا و سفرنیز حوادث غیرمترقبه و بحرانی از فاز طراحی تا عملیات استفاده نمود.

از مزایای این سیستم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.کاهش هزینه: با بهینه سازی زیرساخت های فیزیکی در طول فاز طراحی، هزینه های زیادی را می توان در فاز عملیات کاهش داد.

2.پیش بینی و برآورد: مدل شما را قادر به پیش بینی حجم جریان مسافر ورودی و خروجی و پیش بینی زمان های تاخیر ناشی از ازدحام مسافر می کند.

3.اطمینان از ایمنی برای مسافرین: ارزیابی ایمنی مسافرین در شرایط پیش بینی نشده و طراحی استراتژی های مناسب پاسخ به شرایط بحران از فاز طراحی تا مرحله بهره برداری است.

4.شناسایی نقاط حساس و گلوگاهی از نظر تراکم مسافرین

نمونه ای از گراف چگالي و تراکم حرکتی مسافرین براي شناسايي نقاط گلوگاهي در سیستم که در دو سطح مزو و میکرو نمایش داده شده است. سطح میکرو از دقت بالایی برخوردار است و نتایج مربوطه نیز اطمینان بخش تر از مدل های ماکرو و مزو هستند.

ورود های سیستم شبيه سازي ميكروسكوپيك جریان ترافیکی مسافرین

1.       درب هاي ورود خروج مسافر

2.       سكوهاي مسافرگيري

3.       جريان حرکت مسافرين در پله برقي

4.       مسافت ها و ابعاد مسير و راهروها

5.       امكان تعريف و طراحي المان هاي مختلف مانند راهرو، رمپ، راه پله ها، بالابر، پله برقي، دربهاي ورود و خروج، آسانسور، سکو، پیاده رو محرک و ...

6.       تعریف رفتار حركتي مسافرين در شرايط نرمال و شرايط بحران

7.       تعریف سناریوهای مديريت بحران از طريق مطالعه و تحلیل سناريوهاي كنترل ازدحام مسافر

8.       تعريف موانع حرکتی

9.       حجم مسافر ورودي به ايستگاه

10.   حجم مسافر پياده و سوار شدن از قطارها در هر مسير

11.   طراحی المان های زیرساختی و تعریف ویژگی های مربوطه در نرم افزار


قابلیت های سیستم شبيه سازي ميكروسكوپيك جریان ترافیکی مسافرین

1.       مدل سازي اثرات ازدحام ترافیک مسافر در نقاط ورود و خروج

2.       شناسایی نقاط گلوگاهی

3.       محاسبه زمان های تخلیه مسافرین از درب ها و زمان های انتظار

4.       شبیه سازی حرکت مسافرین در گیت های بلیط

5.       تحلیل دینامیک حرکت در گیت های ورود/خروج مسافرین

6.    با استفاده از فن آوری پیشرفته نقشه دقیق کریدورها (ECM) نرم افزار به طور خودکار می تواند ساختارهای داده ای ابتکاری و منحصر به فردی از رفتارهای حرکتی و تصمیمات انسانی را مدل سازی نماید که در قالب فضای فیزیکی در یک محیط چند لایه قابل پیاده سازی باشد. این فن آوری از صنعت بازی های پیشرفته نشات گرفته است و اجازه می دهد تا مسیرهای حرکت عابرین پیاده بصورت دینامیک و به شکل هدایت شده، برای تعداد زیادی از مردم طراحی و ایمن شود.

7.       مدیریت عامل های هوشمند و منطق های انسانی در نرم افزار